Erdoğan ve Putin buluştu, görüşmeden Türk – Rus ilişkileri nasıl etkilenecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi başladı. Rus lider, Suriye’de şehit düşen 34 asker için başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başkent Moskova’daki görüşmesi başladı. Erdoğan ile Putin baş başa görüşme öncesi kameralar karşısına geçti.

PUTİN: TÜRK-RUS İLİŞKİLERİ ZARAR GÖRMESİN DİYE GÖRÜŞMELERE DEVAM ETMELİYİZ

Sözlerine “Suriye’de hayatını kaybeden Türk askerleri için başsağlığı diliyorum” diye başlayan Putin, “Gelişmelerin Türkiye ve Rusya ilişkilerini zedelememesi için Suriye konusunda tüm alanları ele almamız gerekiyor. Suriye ordusunun gerçekten ciddi kayıpları var. Tüm bunlardan dolayı bu olayın bir daha tekrarlanmaması, Türk Rus ilişkilerine zarar vermemesi için görüşmelere devam etmemizde fayda var” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: İDLİB MÜZAKERELERİ SEBEBİYLE BİR ARAYA GELİŞİMİZ MÜHİM

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde oldu:

Malum bu görüşmeyi Türkiye’de yapacaktık, sizin buradaki anayasa çalışmalarıyla ilgili gelişmeler sebebiyle davetiniz üzere burada gerçekleştiriyoruz. İdlib müzakereleri sebebiyle bir araya gelişimiz büyük önem arz ediyor. Bölgede sıkıntı büyük. Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır. Türkiye-Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Bunları çok daha ileri taşımamızın hesaplarını yapıyoruz.

KİMLER KATILDI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da Moskova’ya geldi.

Be the first to comment on "Erdoğan ve Putin buluştu, görüşmeden Türk – Rus ilişkileri nasıl etkilenecek?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*