İdlib’de köşeye sıkışan Rusya şimdi ne yapacak?

MERKEZ ALAN – 2003 yılında TSK Özel Kuvvetlerden on bir subayın, Irak’taki ABD askerleri tarafından başlarına çuval geçirilerek sınır dışı edilmeleri hadisesinin mimarı olan ve CIA Başkanlığına kadar yükselen General Petraeus’un Genel Kurulunda yer aldığı ISW (Savaş Araştırmaları Enstitüsü) adlı kuruluşun internet sitesinde İdlib’deki gelişmelere ilişkin dikkat çekecek bir makale yayımlandı.

Michael Land. “Russia Enables New Ssyrian Regime Offensive in Idlib”, ISW, 7 Şubat 2020. 

Michael Land’in kaleme aldığı makalede operasyonun temposunda ana noktanın Şam değil, Moskova olduğu kaydedilirken; bu operasyon ile İdlib’deki sivil nüfusun Türkiye sınırına doğru yönelerek Türkiye’nin Suriye’deki eylemlerini baskı altında tutmanın hedeflendiğini vurguladı.

Operasyona ilişkin görüşlerine geniş bir şekilde yer veren Land, makalesinde şu değerlendirmelerde bulundu:

Suriye’nin kuzeybatısındaki isyancı bir bölge olan İdlib eyaleti, Esad yanlısı koalisyonun Esad rejiminin Suriye’nin toprak kontrolünü yeniden kurma kampanyasında kalan en büyük engeli temsil ediyor. Rusya, Esad ve müttefikleri şimdi bu araziyi çeşitli Esad karşıtı güçlerden geri almak için zorlu bir saldırının onuncu ayında. Rusya bu askeri operasyonun aşamalarını, özellikle Türkiye ile ilgili diplomatik konumunu güçlendirmek için kullandı. Rusya, kampanyadaki askeri ve diplomatik aşamalar arasında geçiş yaptı, ilerlemesini yavaşlattı, ancak Rus ve rejim öncesi kazanımları hem bölgesel hem de diplomatik olarak kolaylaştırdı. Bu aşamalar arasındaki değişiklikler genellikle büyük Astana toplantılarıyla çakışmaktadır. Rusya operasyona desteklerini savaşçı, ekipman ve hava desteği şeklinde artırdığı için saldırı Aralık ortasından bu yana önemli ölçüde hızlandı. Esad’dan bağımsız olarak Rusya, rejim yanlısı saldırının politik ve diplomatik hedeflerine uyma hızına karar verdi.

M-5 Karayolunun ele geçirilmesinin akabinde Rusya Federasyonunun diplomatik girişimlere ağırlık vereceği öngörüsünde bulunan Land, karayolunun batısının savunma açısından daha avantajlı olduğunu vurgulayarak, Cihadistlerin o bölgede konuşlanmak isteyeceğini belirtti.

Türkiye ABD ilişkilerinin de sorgulandığı makalede şu ifadelere yer verildi:

Sivillerin Türkiye-Suriye sınırına kaydırılması, Rusya’nın Suriye’deki eylemlerini içeren daha büyük bir kampanyanın bir bileşenidir. Suriye’de Rusya ve Türkiye arasında sıkça süregelen pragmatik ilişkiye rağmen, iki ülke nihayetinde ülkede son derece farklı istenen son durumlara ve önceliklere sahiptir. Rusya, Türkiye’yi ABD ile birlikte öncelikle Suriye’de bir NATO oyuncusu olarak görüyor. Rusya, doğudaki Deir ez Zour eyaletinden batıdaki Lazkiye’ye uzanan ABD-Türkiye NATO bölgesinin olasılığını zayıflatmak için iki yönlü bir yaklaşım benimsiyor. Bu çabanın bir yönü Türkiye’nin İdlib’deki eylemlerini kısıtlamak, diğeri ise Rusya’nın Suriye’nin doğu bölgelerindeki ABD eylemlerine karşı Türkiye ile çalışmasını içeriyor. Rusya, Türkiye’nin Büyük İdlib’deki isyancı gruplarını Rusya ile yaptığı anlaşmalara göre kontrol edememesi ya da istememesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradı. Rusya ve Esad’ın Türkiye sınırındaki insani ve yerinden olma durumunu daha da kötüleştirme çabaları, Türkiye’yi Türk kuvvetlerine doğrudan saldırmaya gerek kalmadan eylemsizliklerinin sonuçları konusunda uyaran bir araçtır.

Merkez Alan

Be the first to comment on "İdlib’de köşeye sıkışan Rusya şimdi ne yapacak?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*