Muhalefet Kudüs’ü Erdoğan’ın elinden aldı mı?

MERKEZ ALAN – Yüzyılın Anlaşması olarak isimlendirilen Refah İçin Barış, Filistin ve İsrail Halkının Yaşamını İyileştirme Vizyonu belgesinde Kudüs’ün, “İsrail’in bölünmez başkenti” olarak kabul edileceğini ifade eden ABD Başkanı Trump, planın Filistinliler için “son şans” olduğunu iddia etti.

Filistin’e dört yıl süre verilen dökümanda İsrail tarafından kontrol altında tutulan ama yine de “bağımsız” olduğu deklare edilen bir devlet olarak karşımıza çıkıyor.

Yine dökümana göre Filistin’in askersiz bir devlet olması planlanıyor. Filistin devletinin oluşumu Filistinlilerin İsrail’i tanıması, işgali kabullenmesi ve yeni sınırları benimsemesi, silahlara veda etmesi, Hamas ve diğer direniş örgütlerinin saldırılara son vermesi koşullarına bağlı.

Dökümana göre Mısır’a yaslanan Gazze Şeridi bir kenara Mısır ve Ürdün’le sınır olan bölgeler İsrail’in elinde kalacak. Bu şekilde Negev çölünde Filistin için öngörülen tarım, endüstri ve yerleşim alanlarının Mısır’la kara bağlantısı olmayacak. Batı Şeria’nın Ürdün bağlantısı ise bir yolla sağlanacak.

Türk Dışişleri Bakanlığı dökümana karşı tavrını kısa bir açıklama ile gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ABD’nin sözde barış planı ölü doğmuştur. Bu plan, iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin topraklarını gasbetmeyi hedefleyen bir ilhak planıdır. Filistin halkı ve toprakları parayla satın alınamaz. Kudüs kırmızı çizgimizdir. İsrail’in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz. Kardeş Filistin halkının daima yanında olacağız. Filistin topraklarında bağımsız Filistin için çalışmaya devam edeceğiz. Filistin’in kabul etmeyeceği hiçbir planı desteklemeyeceğiz. İşgal politikalarına son vermeden Ortadoğu’ya barış gelemez.*

No: 28, 28 Ocak 2020, ABD Yönetimi’nin İsrail-Filistin İhtilafına İlişkin Yayımladığı Plan Hk.

KUDÜS ARTIK PEMBE ÇİZGİ Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı hususunun dillendirildiği 2017 senesinde, “Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. Eğer böyle bir adım atılırsa bu diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir” demiş ve sert tepki göstermişti.

Erdoğan’ın Rusya’dan uzaklaşıp ABD ile yeniden yakınlaştığı tartışmaları Saray çevresinde ve uluslararası arenada ilgiyle takip edilirken, Erdoğan’ın İslam medeniyetine liderlik yapmak istediği tartışmaları da hesaba katıldığında, Kudüs gibi oldukça hassas olduğu bir meselede meydanlarda tepki vermeyişi dikkatlerden kaçmadı.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da “İsrail İşgalini Sonlandıracak Etkili Bir Stratejiye Doğru” temasıyla düzenlenen Parlamenterler Arası Kudüs Platformu’nun Üçüncü Konferansına gönderdiği mesaj ile planı kınayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadeleri kullandı:

Dünyanın gündemine sözde ‘Yüzyılın Planı’ adıyla giren ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden plan, bölgede barış ve huzuru tehdit eden bir hayalden başka bir şey değildir. Bu hayalin gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz. Filistin topraklarını ilhak anlamına gelen, Filistin’i tümüyle yok eden ve Kudüs’ü tamamen gasp eden bu planı tanımıyoruz.
Görünürde iki devletli çözümü kabul eden ancak İsrail işgalini Amerikan yönetimi himayesinde meşrulaştırma anlamına gelen bu girişimi asla kabul etmiyoruz. Filistin yıllardır işgal, yıkım ve acıya maruz kalırken, İsrail haksız ve hukuksuz bir şekilde bugünkü sınırlarına ulaşmıştır. Türkiye’nin Kudüs’ün ilhakına sessiz kalması ve Filistinli kardeşlerini bu mücadelede yalnız bırakması mümkün değildir. Bir kez daha vurgulamak istiyorum ki Kudüs kırmızı çizgimizdir.
Müslüman ülkeler olarak bu süreçte bizlere düşen en önemli sorumluluk, Mescid-i Aksa’nın mahremiyetini korumak, barış çınarı Kudüs’e sahip çıkmak ve Filistinlilerin haklarını savunmaktır. Orta Doğu başta olmak üzere tüm dünyayı etkileyecek bir sürecin başlangıcı anlamına gelen bu adım karşısında, bazı İslam ülkelerinin izlediği politika, üzüntü verici bir tablo oluşturmuştur.

MUHALEFET KUDÜS BAYRAĞINI İKTİDARIN ELİNDEN ALDI

Cumhur İttifakını yöneten bileşenler tepkilerini yüksek sesle dillendirmezken, Millet ittifakı unsurlarından Saadet Partisi’nin ABD ve İsrail’in Yüzyılın Anlaşması planına karşı düzenlediği mitinge muhalefet cephesinden pek çok isim katıldı.

Mitinge Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun yanı sıra; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Demokrat Part Genel Başkanı Gültekin Uysal, Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) Genel Başkanı İshak Sağlam, İYİ Part İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ve Hamas Kudüs Sorumlusu Musa Akar katıldı.

Temel Karamollaoğlu, mitingdeki konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Filistin’i siyonist İsrail’e peşkeş çekmektir. Uluslararası hukuku ayaklar altına almaktır. Bütün insani ve vicdani değerleri yok saymaktır. Huzura ve barışa değil kaosa ve savaşa zemin hazırlamaktır. Bu yüzyılın anlaşması değil, yüzyılın ihaneti, yüzyılın zorbalığı, yüzyılın paçavrasıdır. Bu paçavrayı Allah’ın izniyle tarihin çöplüğüne atacağız. Çünkü hak ettiği tek yer orasıdır. Tarihin çöplüğüdür. Sırada ne var? Söyleyeyim: Vaadedilmiş topraklar var! Nil ile Fırat’ın arası var…Diyarbakır, Mardin, Urfa, GAP ve Çukurova var.. Türkiye var Türkiye! Eğer bugün Kudüs’e sahip çıkamazsak yarın İstanbul’u gündeme getirirler. Bugün Filistin’i koruyamazsak Allah korusun yarın Türkiye’nin bütünlüğünü savunmayla karşı karşıya kalırız.”

Merkez Alan

Be the first to comment on "Muhalefet Kudüs’ü Erdoğan’ın elinden aldı mı?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*