Türk SİHA’ları ne durumda?

Fransız medyası, Türkiye’nin SİHA alanında Fransa gibi birçok AB ülkesinin önüne geçtiğini belirtti. Türkiye’nin İdlib’de başlattığı Bahar Kalkanı Harekatı, dünya basınında geniş yankı uyandırdı. Fransız L’Opinion gazetesinin bugünkü manşetinde, Türkiye vardı.

NATO STANDARTLARINDA SİLAHLAR

Haberde; Türkiye’nin, Bahar Kalkanı Harekatı’nı, Esad rejiminin İdlib’i ele geçirmesini önlemek için düzenlediği kaydedildi. Türkiye’nin, NATO standartlarında operasyon düzenlediği aktarılan haberde, “Bir haftadır, Türk ordusu SİHA konusundaki kapasitelerini çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Türkiye 10 yıldır ulusal sanayi kapasitesini geliştirdi. Türkiye net olarak, bu alanda Fransa gibi birçok ülkelerin önüne geçti” ifadeleri kullanıldı.

DÜŞÜK MALİYETLİ VE ETKİLİ SİLAHLAR

Haberde, bu SİHA’ların Fransız ordusunun kullandıklarından daha küçük, ancak maliyetinin daha düşük ve etkili olduğu kaydedildi.

Türkiye’de şu an performansı daha yüksek SİHA’ların üretildiği belirtilen haberde, Türk ordusunun elektronik savaş alanındaki kapasiteleri sayesinde, Rusların desteği olmadan operasyon düzenleyebildiğini ortaya koyduğunun altı çizildi.

HULUSİ AKAR SURİYE’DEKİ RUS TİPİ HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİNİN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Hulusi Akar Bahar Kalkanı operasyonlarına istinaden şu beyanatta bulunmuştu:

“Rusya’dan da beklentimiz; garantör ülke olarak taahhütlerini yerine getirmesi, Rejimin saldırılarını durdurması ve Soçi mutabakatı sınırlarına çekilmesi için rejim üzerindeki etkisini kullanmasıdır. Diğer taraftan Rusya ile görüşmelerimiz de devam etmektedir. Defalarca ifade ettiğimiz üzere Rusya’yla karşı karşıya gelmek gibi bir düşüncemizin olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Bizim tek isteğimiz rejimin katliama son vermesi ve böylelikle radikalleşmenin ve göçün önlenmesidir. Bilindiği üzere 27 Şubat’taki menfur saldırının ardından Bahar Kalkanı Harekatı başlatılmıştır.

Harekat şu ana kadar planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir. TSK tarafından tüm saldırılara misliyle, en şiddetli şekilde ve tereddütsüzce karşılık verilmiş, verilmektedir. Şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmamak için başlattığımız Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında bugüne kadar; rejime ait 2 savaş uçağı, 2 İHA, 8 helikopter, 135 tank, 5 hava savunma sistemi, 86 top/obüs/ÇNRA, 16 tanksavar/havan, 77 zırhlı araç, 9 mühimmat deposu, 2 bin 557 rejim unsuru ve askeri etkisiz hale getirilmiştir.

Be the first to comment on "Türk SİHA’ları ne durumda?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*